Trakya Üniversitesi'nde Sanayi - Üniversite - Öğrenci Arasında Köprü Kuruluyor

Oluşturulma Tarihi: 07 Ağustos 2018 Sal

Trakya Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Sanayi Destekli Uygulamalı Eğitime Geçiyor! 

3+1 olarak adlandırılan eğitim modelinin temel amacı, belirli mesleklere yönelik nitelikli insan gücü yetiştirmekte olan Meslek Yüksekokullarında, öğrencilerin istihdama yönelik yetişmelerini sağlamak amacı ile Eğitim Öğretimin 3 döneminin okulda ders, 1 döneminin ise tam zamanlı olarak işletmelerde uygulamalı yapılmasını sağlamaktır. Trakya Üniversitesi’nde toplamda şu 5(beş) Meslek Yüksekokulu 3+1 İşyeri Eğitimi Sistemine geçmiştir; Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Arda Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, İpsala Meslek Yüksekokulu, Keşan Meslek Yüksekokulu.

3+1 Eğitim Modelinin İş Dünyasına Faydaları; İş dünyası ihtiyaç duyduğu iş gücünü kendi işletmelerinde modern teknoloji ile yetiştirme imkânına kavuşacak olup bu sayede işgücünün adaptasyon süreci zorluklarını yaşamasının önüne geçilecektir.  Üniversite ile işbirliği içinde belirlenen teşviklerden faydalanabilecekler, daha düşük maliyetli iş gücüne sahip olacaklardır.

3+1 Eğitim Modelinin Üniversiteye Faydaları; Sorunların çözüm odağı olan bir üniversite olacaktır. Üniversitelerin, akademik personelinin pratikteki uygulamaları izlemesi ve yeni teknolojileri yerinde görmesi ile eğitim programlarında hızlı dönüşüm gerçekleştirebilecektir.

3+1 Eğitim Modelinin Öğrenciye Faydaları; Üniversitede aldığı eğitimi, günümüz teknolojisi ile pratikte uygulama ve görme imkânına sahip olacaktır. İş hayatına erken atılacak ve tecrübe kazanmaya başlayacaktır. Adaptasyon sürecini erken zamanda giderecektir. Yaşayacağı tecrübe ile Kariyer planlamasını daha rahat bir şekilde şekillendirecektir.

TrakyaKAriyer Portalı bu süreçte;

Öğrencilere; Trakya Üniversitesi tarafından belirlenen İşyeri Uygulama süreçlerini TrakyaKAriyer üzerinden online yürütebilme imkanı vermektedir. Öğrenci Kayıt kısmından üyeliğinizi gerçekleştirerek, Üniversitenizin belirlediği İşyeri Uygulama gerekliliklerini sağladığınız takdirde, açılacak İşyeri Uygulama menüsünden, sürecinizi yönetebilir ve takip edebilirsiniz.

İşverene; Trakya Üniversitesinden İşyeri Uygulama eğitimi kapsamında online olarak toplu ya da bireysel öğrenci talebi gerçekleştirebilme imkanı yine portal aracılığıyla sağlanmaktadır. “İşveren Kayıt” kısmından kaydınızı gerçekleştirebilir, İşyeri Uygulama menüsünden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Paylaş: