KARİYER PLANLAMASI

kariyerbasamaklari.jpg kariyer basamakları sayfa resmi

Kariyer basamaklarını emin adımlarla tırmanmak.


Kariyer Planlama Basamakları

 • Kendini tanıma ve öz farkındalık
 • Kariyer seçeneklerini araştırma
 • Bilgi, beceri ve deneyim edinme
 • Kariyer planlamasında ilk basamak; kendini tanıma ve öz farkındalıktır. Hedefleri bu doğrultuda koymak gerekir. Kendini tanıyarak, eğilimlerini, becerilerini bilerek koyulacak hedefler hem iş hem de özel hayatta mutluluk, başarı ve bu doğrultuda verimlilik getirecektir.

  stephenking.jpg kariyer basamakları yazar resmi
  Stephen KING
  Amerikalı Hikaye ve Roman Yazarı

  Efsane yazar Stephen King’in ilk romanı neredeyse her basımevinden geri çevrildi, ancak o, eşinin de desteğiyle, bıkmadan usanmadan tekrar tekrar denedi ve sonrasında da bizim bildiğimiz Stephen King efsanesi haline geldi. Kendinizi tanıyor ve kendinize inanıyorsanız, sonuçta başarı mutlaktır.

  Kariyer planlamasında ikinci basamak;kariyer seçeneklerinin araştırılmasıdır. Sektör analizi yapılarak ihtiyaç ve gereklilikler araştırılarak bu doğrultuda bizimle örtüşen alanlara göre bir planlama yapmak doğru bir adım olacaktır.

  Honda.jpg kariyer basamakları yazar resmi
  Soichiro HONDA
  Japon Mühendis ve İşadamı

  Honda firmasının kurucusu Soichiro Honda’nın kariyer hikayesi, Toyota firmasında iş görüşmesine gitmesiyle başlıyor. Ancak firma, Honda’ya iş için uygun olmadığını söyleyerek onu geri çeviriyor. Honda ise vazgeçmiyor ve sektörde Toyota ile rekabete girecek olan Honda’ yı kuruyor.