ÖZGEÇMİŞ/CV YAZIMI

onyazinedir.jpg önyazı sayfası ana resim

ÖnYazı


ÖnYazı Nedir?

ÖnYazı (Covering Letter) CV'nizin en önemli parçasıdır. Bu yüzden Önyazı CV'nize bir ek değil, direkt ilk sayfasıdır. Temel kurallara riayet edilerek yazılmış bir CV'ye, etkileyici bir Önyazı yazmanız, sizi rakiplerinizin bir adım önüne taşıyacaktır.

İşbaşvurusunda, doğru yazılmış bir CV'ye eklenmiş bir Önyazının çok önemli olduğu gibi, etkileyici yazılmış bir Önyazı sizi mülakat aşamasına taşıyacaktır. Önyazı, özgeçmişinizi kendi diliniz ile anlattığınız bir sunumdur. Bu yüzden işveren özgeçmişe, önyazınızı okuduktan sonra daha farklı bir bakış açısı ile bakacaktır.

ÖnYazı Oluşturulması?

Mutlaka Önyazınıza başlarken, 'Sayın' hitabı ile başlayın. (Sayın Anıl Ar), eğer ismen bilmiyor iseniz şirketin hangi bölüm yetkilisine gönderiyorsanız, ünvanını kullanın (Sayın İnsan Kaynakları Müdürü) Bundan sonraki bölüm en önemli bölümlerden biridir, yetkili kişinin okumaya devam etmesi için kesinlikle biyografinizi yazmayın ya da CV'nizi kopyala yapıştır yöntemi ile bu bölüme koymayın. Burada poziyona uygun tecrübelerinizi ön plana çıkartmak, eğitim hayatınızdaki başarılarınızı ortaya koymak ve bunları kısa, öz ve etkileyici cümleler ile kurmak önyazının temelini oluşturmaktadır. Unutmayın ki, işveren zaten iş ile ilgili tecrübelerinize CV'nizde görmüş olarak önyazı safhasına geçmiştir. Önyazıyı bitiririken 'Saygılarımla.' bitirmekte uygun bir yazım biçimi olacaktır.

Etkileyici, doğru yazılmış bir Önyazı sizi bir adım öne çıkaracaktır.